Zeppelin

Новая ветка Opencart - "OpenCart Community Edition"

Рекомендуемые сообщения

Zeppelin    82

OpenCart is the best ecommerce platform today but one place it's lacking in is dedicated bug fixes. The goal of the OpenCart Community Edition fork is to meet this need. By backporting all the latest bug fixes OpenCart users can maintain a stable and secure store without having to wait extended periods between major releases or upgrade to an OpenCart version which may be incompatible with their extensions or themes.

Our aim is to make this a true community-driven project. The more contributors the better OpenCart Community Edition can be. We'll be looking for input from both developers and store owners in the following days as the scope and technical details of the project are finalized so be sure to subscribe to this thread!

Edit: OpenCart Community Edition is being hosted on GitHub at https://github.com/opencart-ce/opencart-ce. Don't forget to star the repo to follow its progress!

Edit 2: If you're having trouble posting in this thread since it's been set as global try using the General forum version at viewtopic.php?f=20&t=104482.

http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=2&t=104482

Поделиться сообщением

Einshtein    622

на сколько я понял  это не новая ветка, а багфикс предыдущих версий с некоторыми дополнениями

Поделиться сообщением

RGB    1 012

Неужто решили со временем уйти из-под крыла Дэниела?)

Поделиться сообщением

Zeppelin    82

на сколько я понял  это не новая ветка, а багфикс предыдущих версий с некоторыми дополнениями

тут однозначно трудно определить, что это такое :)

если они взывают ко всему сообществу, то можно сказать что это новая ветка. Ибо разработка будет идти не только параллельно, но и будут поддерживаться и улучшаться предыдущие версии, чего при переходе на OC 2.0, думаю не будет. И я так думаю, что эти изменения не попадут в оригинальный OpenCart :)

We'll be looking for input from both developers and store owners in the following days as the scope and technical details of the project are finalized so be sure to subscribe to this thread!

Да и посмотрев сommits, мне эта штука нравится больше чем "несгибаемый Дэниэль"

Изменено пользователем Zeppelin

Поделиться сообщением

Для публикации сообщений создайте учётную запись или авторизуйтесь

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать учетную запись

Зарегистрируйте новую учётную запись в нашем сообществе. Это очень просто!

Регистрация нового пользователя

Войти

Уже есть аккаунт? Войти в систему.

Войти

• Последние посетители   0 пользователей онлайн

Ни одного зарегистрированного пользователя не просматривает данную страницу