📍 Чому не варто ставити заробіток на перший план?
📍 Як боротися з ТЗ “зробіть гарно” і зрозуміти що насправді потрібно клієнту? 📍 Критика — це завжди погано чи шлях до розвитку своїх IT-продуктів?
Сьогодні спілкуємося з автором популярного модуля для фільтра товарів FilterVier_SEO — vier. Як виглядав перший сайт, створений без JS і без Bootstrap [скрін додано], коли виникла думка, що досить працювати на дядю та що крім заробітку, має рухати розробника в IT. Чи є стоп цифра зарплати, яку не перестрибнеш, навіщо реєструватися на форумі та невелика порада собі на початку шляху.
В оригіналі інтерв'ю російською мовою.
— Давайте знайомитись Розкажіть детальніше про свій досвід, як давно в веб-розробці, як сюди занесло і що змусило залишись до цього часу?
— Мене звати Віталій. Зацікавився та почав займатися Веб-розробкою у 2012 році.
Вивчивши основи верстки (HTML і CSS), PHP та SQL, практично відразу вирішив створювати свій «тренувальний» сайт. Причому без якогось CMS або Фреймворка – я тільки знав про їх існування та їх концепцію. Також відразу вирішив писати для сайту свій шаблонізатор, тим самим ускладнюючи собі завдання.
В результаті чого вдалося створити такий сайт (без JS і без Bootstrap) –
До цього я не розглядав комерційний інтерес свого захоплення. Але як кажуть – все змінюється, і я вирішив, що настав час своє захоплення переносити на оплачувану роботу. Знайшов веб-студію, яка була порівняно неподалік будинку. Пройшов співбесіду та став їх співробітником. Так у 2015 році я познайомився з Opencart (трохи раніше я вже поверхово вивчав Wordpress, YII та Бітрікс). Але за кілька місяців зрозумів, що досить працювати на дядю.
«Ваш «паровоз» насамперед має складатися з бажання та ентузіазму,
і вже потім «тягнути» у вагончиках вигоду»
— Є думка, що в IT можна “гребти бабло зерновою лопатою”. Що скажете? Чи варто подаватися в розробку тим, хто хоче швидких грошей?
— Ціна чи вартість – це поняття відносне. Думаю, що не варто «вестися» на таку думку, і тим більше не ставити «бабло» на перший план. Ваш «паровоз» насамперед має складатися з бажання та ентузіазму, і вже потім «тягнути» у вагончиках вигоду.
— Факап, який запам’ятали найбільше? Неважливо було це на початку кар’єри чи вже з багажем досвіду.
— Сказати, щоб такого сильного – на щастя, поки що не було. А по дрібниці бувало. Але життя так влаштоване – «у смужку», тож треба бути готовим до всього, і головне – не опускати руки.
— Улюблений проект за весь час роботи, яким пишаєтесь до цього часу або досі працюєте з клієнтом.
— Будь-яка моя розробка – це робота з любов'ю, враховуючи кожну дрібницю. І не важливо, чи комерційний, чи безкоштовний на виході вийшов продукт.
Звичайно, чим складніший проект, тим він цікавіший. До них я відношу модулі: “Attribute Text Select” та “FilterVier_SEO”.
Також залишилися деякі об'ємні проекти з великим функціоналом, які поки не вийшли у світ, через складність їх інтеграції в код Opencart`а. Можливо, колись у мене з'явиться час на їх завершення.
— Як боротися з ТЗ “зробіть гарно, погано не робіть, у мене є 10$”?
— Зараз займаюся лише розробкою чи доопрацюванням своїх модулів. Тож опишу ситуації з моєї практики.
Якщо ТЗ написано бідно, і я розумію, що клієнту складно пояснити свою мету, прошу надати скріни й навести приклади, і вже на підставі їх, коротко сам опишу його завдання, щоб переконатися в тому, що ми обоє розуміємо, про що йдеться.
Якщо ТЗ цікаве і яке, на мій погляд, може принести розвиток моєму модулю, то можливий варіант угоди за чисто символічну оплату або навіть за 0, – але тоді не відразу, а з виходом нової версії модуля.
Дуже рідко укладаю угоду, якщо ТЗ не має логічного сенсу, і мені не вдалося переконати в цьому клієнта чи третю особу (посередника чи «порадника»). Але тоді умови диктую я.
— За весь час роботи які плюси та мінуси роботи в IT виділили для себе?
— Плюси:
Працювати в ІТ – це цікаво.
Робота в ІТ – це як хобі.
Отримувати задоволення за результатом роботи.
З мінусів:
Це тривала сидяча робота і твої очі постійно дивляться в екран, що зрештою негативно позначається на здоров'ї.
— Для вас веб-розробка більш рутинна робота чи творча і натхненна?
— Здебільшого це творчість та натхнення.
Рутинна для мене – коли код готовий, але залишилося підготувати Опис і Підказки.
— Бувають моменти, коли хочеться все кинути до біса і піти працювати “на дядю” або роботу за ставку?
— Бувають схожі моменти ... уві сні) Але прокинувшись, з полегшенням, йдеш знову працювати на себе.
— Найважча задача, яку вам доводилось вирішувати?
— Завжди важко з нуля починати новий проект (модуль) – коли є лише ідея і багато пересічних, часто заважаючих один одному думок, які хочеться впровадити, а алгоритм старту ще ніяк не визначений.
— Як стати профі й чи є стіна заробітку в IT, через яку не пройдеш?
— Робота в IT включає ще й постійну самоосвіту. Користуватися інформацією з офіційних джерел і не тільки. Стеля заробітку відносна – все залежить від самого себе.
— Ви частіше вирішуєте складні задачі самостійно чи звертаєтесь за допомогою до колег?
— Самостійно та з товаришем google.
— Що особисто вам дав чи чим допоміг OpenCartForum?
— Знайомства, нехай і віртуальні. Критика, яка дозволила мені вдосконалити свої модулі.
— Які поради та рекомендації дали б собі, коли тільки починали втягуватися в IT?
— Скажу коротко — якщо є бажання, то настав час стартувати.